- Sagbruksveien 2, 1555 Son
- kontakt@sonkulturkirke.no
- Faste aktiviteter
Julefortellinger av Selma Lagerlöf
Søndag 30. november kl. 14.00
Billetter kr 199,- inkl. kaffe og kake
Ta en pause fra julestria og kom til Son Kulturkirke for en varm og stemningsfull stund med julefortellinger av Selma Lagerlöf. Denne søndagen blir kirkerommet fylt av ord, bilder og levende fortellinger når skuespiller Liv Hege Nylund leser fra Lagerlöfs mest kjente julelegender, fortellinger som både rører og inspirerer.
Selma Lagerlöf (1858–1940) regnes som en av Nordens største forfattere og var den første kvinnen som mottok Nobelprisen i litteratur. Hun skrev med hjertet nært menneskene og med en dyp forståelse for livets mysterier. Hennes julefortellinger har en egen evne til å fange det tidløse ved julen – stillheten, ettertanken og troen på det gode i mennesket.
Denne ettermiddagen får du høre to av hennes vakreste fortellinger: «Gudsfreden» og «Legenden om julerosen». Fortellingene har både eventyrpreg, kristen symbolikk og en varme som treffer like sterkt i dag som for over hundre år siden.
En forteller med nærvær og sjel
Liv Hege Nylund er en erfaren skuespiller og tidligere teatersjef for Nord-Trøndelag Teater. Hun har fått en rekke priser for sitt arbeid og er kjent for sin dype tilstedeværelse og sterke formidlingsevne. I hennes opplesning får fortellingene nytt liv, stemmen, rytmen og tilstedeværelsen gjør at publikum trekkes rett inn i fortellingens verden.
Nylund har tidligere turnert med flere litterære forestillinger og er opptatt av å bringe klassiske tekster tilbake til folk. Hun beskriver Lagerlöfs julefortellinger som «en påminnelse om menneskets evne til å tro på det gode, selv midt i mørket».
Om fortellingene
I «Legenden om julerosen» møter vi en prest som får høre om en fortryllet skog hvor julen feires på mirakuløst vis. Skogen ligger i nærheten av et røverband, og en dag lar presten seg føre dit av røverkonen. Det han får se, er et glimt av paradis: en blomstrende vinterskog fylt av lys, sang og himmelsk fred. Men når hemmeligheten avsløres for verden utenfor, forsvinner mirakelet for alltid.
Fortellingen er en poetisk påminnelse om hvordan tro, uskyld og åpenhet for det underfulle kan skape mirakler og hvordan rasjonalitet og mistro kan ta dem fra oss.
I «Gudsfreden» møter vi et annet perspektiv, en fortelling om forsoning midt i konflikt og krig. Selv i mørket kan mennesket finne lys. Lagerlöf minner oss om at julen ikke bare handler om tradisjon, men om fornyelse, håp og tro på fellesskapet.
Begge fortellingene er klassikere i nordisk litteratur og blir ofte omtalt som «røverhistorier og Kristuslegender». De blander virkelighet og fantasi på en måte som gjør dem tidløse.
En liten pust i førjulstiden
Julen handler for mange om forberedelser, stress og travle dager. I Son Kulturkirke får du en helt annen opplevelse, en pause fylt av ro, varme og fortellinger som minner oss om hvorfor vi feirer jul.
Mellom de to opplesningene blir det pause med kaffe og kake, inkludert i billetten. Det gir rom for en liten prat, kanskje en refleksjon over det du nettopp har hørt, før den andre fortellingen begynner.
Flere har beskrevet Nylunds opplesninger som «kraftfulle og varme», og mange forteller at de går hjem med en følelse av fred og ettertanke.
Praktisk informasjon
Dato: Søndag 30. november 2025
Tid: Kl. 14.00
Sted: Son Kulturkirke
Billetter: Kr 199,- inkl. kaffe og kake
En juleopplevelse for sjelen
«Julefortellinger av Selma Lagerlöf» er et arrangement som passer for alle som ønsker et lite pusterom i førjulstiden, en stund for refleksjon, varme og gjenkjennelse.
Ta med deg en venn, en nabo eller et familiemedlem. Sett deg godt til rette i kirken, pust ut og la fortellingene føre deg inn i julens dypere stemning.
Dette blir en vakker og annerledes adventsstund i Son Kulturkirke, der ord, stemme og stillhet smelter sammen til ren julemagi.




